Ana Sayfa

Mihrimah Sultan Camii nerede, adresi, harita

Mihrimah Sultan Camii nerede diyenler için Mihrimah Sultan Camii adresi ve harita bilgisi burada yer almaktadır.

Mihrimah Sultan Camii Adres ve İletişim bilgileri: Adres: Topçular Mah. Fevzi Paşa ve Kaleboyu Cad. kesişimi Edirnekapı Fatih İstanbul

Mihrimah Sultan Camii hakkında kısa bilgiler: Mimar Sinanın güzide bir eseri olan Mihrimah Sultan Camii, Fatih Edirnekapı’da Fatih’in ordularının şehre girdiği gediklerin karşısında, İstanbul’un sur içinde kalan bölümünün en yüksek noktasında yer almaktadır. Cami, bulunduğu semtten dolayı Edirnekapı Camii olarak da isimlendirilir ve takriben ikibin kişilik bir cemaat kapasitesi sahiptir. Peki Mihrimah Sultan kimdir? Kanûni Sultan Süleyman’ın (Haseki Hürrem’den doğan) kızı olan Mihrimah Sultan Sadrâzam Rüstem Paşa’nın eşidir. 1560’lı yıllardan kaldığı tahmin edilen Mihrimah Sultan camii, çok sayıdaki penceresi, tek minaresi, mermer minberi, kapi kanatlarindaki ahsap üzerine sedef ve fildişi kakmaları ile meşhurdur.
Mihrimah Sultan Camii ulaşım: Çevre yolu Edirnekapı mevkiine yakın konumdaki Cami’ye Edirne kapı-Taksim veya Beşiktaş otobüs, dolmuşlar ile ulaşabilirsiniz.


"Mihrimah Sultan Camii nerede, adresi, harita" konusuna yorum gönderebilirsiniz