Ana Sayfa

Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi ve Japon Bahçesi, adres-harita

Kırşehir Kaman Çağırkan’da bulunan Kalehöyük Arkeoloji Müzesi ile Japon Bahçesi adresi ve haritası ile bir takım aydınlatıcı bilgiler burada yer almaktadır.

“Kültürel Mirası Koruma Programı” hibesi Japon hükümeti ve Prens Mikasa desteği ile inşa edilen Çağırkan Müzesi, 1986 yılından bu yana yürütülen kazı çalışmalarının ürünlerini sergilemektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı bulunan müze yanında Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü yer almaktadır. Kalehöyük müzesinde M.Ö. 3000 yılından günümüze seramik gereçlerden, demir-bakır süs eşyaları bilgisayar destekli modern teknikler ile sergilenmektedir.

Kalın bir toprak tabakası ile yalıtımı yapılan 1500 m2 kapalı alana sahip müzede; 830 m2 açık ve 470 m2 kapalı sergi salonları, kütüphane, sinevizyon köşesi, kafe, eserlerin inceleme- araştırma- fotoğraflama ve restorasyonuna imkân tanıyan laboratuar, eser depoları, idare odaları ve teknik (ısıtma iklimlendirme) bölümlerinden oluşmaktadır. Kaman Arkeoloji müzesi, Japon prens onuruna yapılan ve bitki türleri isimlendirmeleri, gölet, şelale, çeşitli balıklar barındıran bir bahçe ile tezyin edilmiştir.

Kırşehir Arkeoloji müzesine ulaşım için Kaman-Kırşehir yolunu takip ederek, müze tabelası yönlendirmesinden yararlanabilirsiniz.

Müze çalışma saatleri Pazartesi hariç 10:00-17:00. Müze telefonu için Kırşhir İl Kültür Müdürlüğü, Tel: (386) 213 44 43 – 214 28 01


"Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi ve Japon Bahçesi, adres-harita" konusuna yorum gönderebilirsiniz