Ana Sayfa

Kıbrıs’a nasıl gidilir, Uçak veya feribot ile Kıbrıs’a ulaşım

Kıbrıs’a nasıl gidebilirim diyenler için alternatif ulaşım yolları hakkında bilgiler burada yer almaktadır.

İster tatil için isterseniz üniversite için Kıbrıs’a gitmek isterseniz, uçak ve feribot ile Kıbrıs’a ulaşım konusunda alternatifleriniz mevcuttur. Öncelikle uçak ile Kıbrıs’a gitmekten bahsedelim:

Havayolu ile Kıbrıs’a nasıl gidilir?
Türk Hava Yolları (THY) şirketi Anadolujet’in (www.anadolujet.com) KKTC Lefkoşa Ercan havaalanına (www.ercanhavalimani.com) Ankara veya Hatay’dan direk uçuş imkanı bulunmaktadır. Diğer illerden Ankara aktarmalı uçuşlara katılabilirsiniz.

Pegasus havayolları (www.flypgs.com) ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine Adana, Ankara veya İstanbul Sabiha Gökçen havalimanından direk olarak uçmanız mümkündür. Aktarmalı uçuşlar ise İstanbul’dan yapılmaktadır.

Dilerseniz Atlasjet (Adana, Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir), Onur Air (İstanbul) veya Türk Hava Yolları (İstanbul (Atatürk)) seferlerine de katılabilirsiniz.

Dönemsel olarak uygulanan kampanyalarda oldukça uygun fiyatlar ile Kıbrıs uçak bileti bulmanız mümkün olabilir.

Feribot-Deniz Otobüsü ile Kıbrıs’a ulaşım:
Mersin Taşucu’nda veya Anamur’da (arabalı) feribot ile Kıbrıs’a ulaşmak mümkündür. Akgünler (www.akgunler.com.tr) ve Fergünler (www.fergun.net) firmalarınca sağlanan bu hizmet hızlı feribot ile 2 saat (Taşucu-Girne), gece arabalı vapur ile 4-5 saat sürmektedir. Girne-Alanya feribotu ise 3,5 saat seyahat süresine sahiptir. Gümrük açılması ve kapanış saatleri konusunu araştırmanızda fayda olabilir.

Peki Kıbrıs için vize gerekli midir? TC vatandaşlarının Kıbrıs’a turist olarak giderken nüfus cüzdanı bulundurmaları yeterlidir, ancak 3 aylık bir süre sınırı mevcuttur.


"Kıbrıs’a nasıl gidilir, Uçak veya feribot ile Kıbrıs’a ulaşım" konusuna yorum gönderebilirsiniz