Ana Sayfa

Ankara’daki Devlet Üniversiteleri

Başkent Ankara Yüksek öğrenim açısından sunduğu olanaklar açısından bir çekim merkezi görevini yürütmektedir. Peki Ankara’da hangi üniversiteler var? Ankara’daki devlet üniversiteleri nelerdir?

Ankara’daki Devlet Üniversiteleri:

Ankara Üniversitesi: Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mülkiye) ve Devlet konservatuvarı ile tanınan Ankara üniversitesi, Tandoğan ve Cebeci’de yerleşkeleri yanında Ankara’nın ilçeleri ile farklı illerde faaliyet gösteren 21 yerleşkesinde 2 bin yakın öğretim üyesi ve 40 bini aşkın öğrencisi mevcuttur.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi: 1956’dan bu yana faaliyet gösteren ODTÜ, Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biri olarak Eskişehir yolu üzerinde bulunan kampüsünde hizmet vermektedir.

Gazi Üniversitesi: Eczacılık, eğitim, fen ve edebiyat fakülteleri ile tanınan Gazi üniversitesi‘nin rektörlüğe ev sahipliği yapan Beşevler merkez Yerleşkesi yanında Emek, Maltepe, Gölbaşı, Çubuk, Ostim ve Polatlı’da kampüsleri bulunmaktadır.

Hacettepe Üniversitesi: Özellikle Tıp fakültesi ve hastanesi ile tanınan Hacettepe Üniversitesinin ana kampüsü Eskişehir yolu Beytepe yerleşkesidir.

Türk Hava Kurumu Üniversitesi: 3 şehirde toplam 4 yerleşkede faaliyet gösteren THK üniversitesi bünyesinde havaalanları, uçaklar ve hangarlar bulunan Türkiye’nin havacılık ve uzay bilimleri alanında ilk ve tek ihtisas üniversitesidir.

Yıldırım Bayezit Üniversitesi:Ankara’nın en yeni devlet üniversitesi olan Yıldırım Beyazıt üniversitesi uzun vadede Çubuk’taki Esenboğa yerleşkesinde hizmet vermesi beklenmektedir. Hazi hazırda Keçiören Ovacık’ta Yozgat Bulvarı’nda, Etlik, Cinnah caddesi, Ulus, Bilkent, Yaşamkent gibi farklı noktalarda kampüsler mevcuttur.


"Ankara’daki Devlet Üniversiteleri" konusuna yorum gönderebilirsiniz