Ana Sayfa

Ankara’daki Özel Üniversiteler

Ankara’daki Özel Üniversiteler hakkında temel bir takım bilgileri burada sizler için derledik.

Ankara’daki Özel Üniversiteler: Ankara’da kaç tane özel üniversite var? Aşağıda yer alan listeye göre Ankara’da 8 adet özel üniversite bulunmaktadır.

Bilkent Üniversitesi: Eski YÖK Başkanı ve Hacettepe üniversitesi rektörü Prof. İhsan Doğramacı tarafından 1984 yılında kurulan Türkiye’nin ilk özel üniversitelerinden olan Bilkent üniversitesi, başta Mühendislik ile İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler fakülteleri olmak üzere, Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı gibi bölümleri ile tanınmaktadır. Eğitim dili İngilizce olan üniversitenin pek çok mezunu ABD’de akademisyen olarak çalışmaktadır. Bilkent üniversitesi merkez ve doğu kampüsü Eskişehir yolu Bilkent kavşağından ulaşılan Bilkent semtindedir.

Başkent Üniversitesi: Haberal Eğitim Vakfı marifetiyle 1994 yılında kurulan Başkent üniversitesi, Eskişehir yolu 20. km.’de bulunan yerleşkesinde faaliyet göstermektedir. Üniversite bünyesinde devlet konservatuvarı, meslek yüksekokulları ve enstitüler de mevcuttur.

Turgut Özal Üniversitesi: Kuruluş çalışmaları 2008 yılına dayanan Turgut Özal Üniversitesi, bünyesinde bulunan İktisadi ve İdari Bilimler (Etlik kampüsü), Hukuk, Mühendislik ve Tıp Fakülteleri (Gimat kampüsü) ile Sosyal Bilimler, Fen ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri ile faaliyete başlamıştır. Üniversitenin yakın zamanda Gölbaşı kampüsüne taşınması düşünülmektedir.

Ufuk Üniversitesi: Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı’nın katkıları ile 1999 yılında faaliyete geçen Ufuk üniversitesi Balgat’taki Dr. Rıdvan Ege Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi ile tanınmaktadır. Eğitim, Fen – Edebiyat, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri ve Adalet Meslek Yüksekokulu İncek kampüsünde faaliyet göstermektedir.

TED Üniversitesi: 2012 yılından bu yana eğitim hizmeti sunan Türk Eğitim Derneği Üniversitesi, Eğitim, Mühendislik ve Mimarlık, İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri, İngilizce Dil Okulu ve Temel Bilimler Birimi ile Ankara incek’teki kampüsünde ve Kolej’de faaliyet göstermektedir.

Atılım Üniversitesi: 1997’den bu yana İncek yerleşkesinde faaliyet gösteren Atılım üniversitesi yabancı dilde öğretim olanağı, ikinci yabancı dil öğrenme imkânı, bölümler arası yatay geçiş, yan dal, çift ana dal, staj imkân ve avantajları sunan Ankara’nın seçkin özel üniversitelerindendir.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi: Ankara Söğütözü’nde bulunan modern kampüsünde hizmet veren Tobb üniversitesi, burs imkanı, ortak eğitimler sayesinde 1 yıla yakın iş deneyimi ile mezun olma imkanı sunan üç dönemli Türkçe eğitim modeli ile Ankara’daki müstesna bir özel üniversitedir.

İpek Üniversitesi: Altın Koza Üniversitesi adını sonradan değiştiren kuruluş İnsan ve Toplum Bilimleri, İşletme ve Yönetim Bilimleri, Sanat ve Tasarım, Sinema Sanatları, Siyasal Bilgiler Fakülteler ve Sosyal Bilimler Enstitüsü ile 2011’den bu yana Çankaya’nın Oran semtindeki kampüsünde faaliyet göstermektedir.


"Ankara’daki Özel Üniversiteler" konusuna yorum gönderebilirsiniz